Kocia mowa

Koty tak jak i pozostałe zwierzęta mają swój własny sposób na porozumiewanie się z otoczeniem. W zależności czy też próbują się one kontaktować z człowiekiem czy  też z innymi zwierzętami, korzystają z bardzo  bogatej gamy sygnałów oraz  z mowy ciała. Wśród sposobów komunikacji z kotem są także metody przeznaczone dla  właścicieli kotów, mówią o tym jak z nimi postępować w sytuacjach dobrych jaki złych jak na przykład  znaczenie terytorium moczem przez kota. Kot zaliczany  jest  do inteligentnych  zwierząt, które łatwo się uczą. Bardzo szybko łączyć nasze słowa z naszym działaniem.

Koty dużo bardziej, niż na słowa wypowiadane przez nas zwracają jednak uwagę na mowę naszego  ciała. Ma ona za zadanie określić im nawet nasz nastrój w którym aktualnie jesteśmy. Kot wyczuwa gdy jesteśmy radośni albo smutni, wyłącznie po przez obserwację  języka naszego ciała i co wiąże się z tym przewiduje nasze zamiary. W komunikacji  jakiej dochodzi między  człowiekiem, a kotem to kot posługuje się dość konkretną mową swego ciała, którą łączy bardzo często z odpowiedni odgłosami. Przedstawimy pokrótce przykłady, w których kot próbuje nam coś powiedzieć i postaramy odczytać ich znaczenie. Pierwsze to ocieranie się o właściciela, które oznacza, że nasz kot dobrze się czuje w naszym towarzystwie, pozostawia za właścicielem swój zapach. Kolejny to ugniatanie łapkami, zaś to zachowanie, pojawia się najczęściej u kociąt ,które  ssą  mleka matki.

Ugniatanie gruczołu mlekowego matki pobudza do  wydzielania mleka. Jest  to oznaka radości. U większych zaś kotów zachowanie to może świadczyć o tym, że kot okazuje zachowanie właściciela oraz identyfikuje go z matką. Trzecie zachowanie kota to poruszanie ogonem, które pojawia się na przykład podczas głaskania i jest oznaką irytacji i nie zadowolenia ze strony kota. Turlanie się po podłodze  przez kota, pojawia się wyłącznie w obecności osób, którym nasz kot ufa. Jest to oznaką podporządkowania oraz odprężenia i uległości. Innym sposobem używanym przez koty jest porozumiewanie się za pomocą wydawanych odgłosów. Są trzy podstawowe odgłosy używane przez koty w komunikacji z człowiekiem.

Są to, pierwszy miauczenie, sugeruje nam, że kot jest zadowolony, wyraża on w ten sposób swoją uległość i podporządkowanie. Drugi miauczenie, wyraża uczucia, zależne jest jednak  przede wszystkim od tonacji  w jakiej się pojawia. Może oznaczać skargę, zagubienie czy pytanie albo żądanie ze strony kota.  Aby je prawidłowo odczytywać  musimy koniecznie połączyć je z mową ciała kota. Ostatnie to syczenie  oraz warczenie  jest to repertuar obronny,  ma on  na celu odstraszenie  przeciwnika. Ze strony kota jest to sposób  w jaki może na okazać agresję. Odpowiednie rozpoznanie przez  nas mowy ciała i dźwięków jakie wydaje nasz kota na pewno sprawić, że zrozumienie naszego pupila będzie zdecydowanie prostsze. A tym samym, relacje między nami na pewno znacząco  się poprawią.